Викладач ЄрофєєваВ.В. Навчальна дисципліна: «Ріст і розвиток людини». Тема практичного заняття№5 «Розвиток ендокринної системи.» Група 3А с/с. Дата:28.09.21. Тема 5. Розвиток ендокринної системи.

 

Викладач ЄрофєєваВ.В.      

Навчальна дисципліна: «Ріст і розвиток людини».

Тема практичного заняття№5 «Розвиток ендокринної системи.»

Група 3А с/с.

Дата:28.09.21.

 

Тема 5. Розвиток ендокринної системи.

 

Практичне заняття

 

Завдання

                                        

Дати відповіді на питання

А. 1.Будова ендокринних залоз (Анатомічні особливості гіпофіза, щитоподібної, підшлункової, прищитоподібних та інших ендокринних залоз).

       2. Вплив адреналіну на розумову діяльність дітей.

       3.Дія тиреоїдних гормонів у дітей.

       4.Особливості впливу гормонів на організм людини в різні періоди

                   життя.

         5.Особливості функціонування нейрогіпофіза у новонароджених.

         6.Загруднинна залоза і розвиток імунітету

В. Виконати самостійну роботу у вигляді міні конспекту(3бала),реферату,презентації(5 балів).Тема «Імунна система і фактори неспецифічного захисту».(В.С.Тарасюк Ріст і розвиток людини/підручник/с.88-99).

 

Практичні навички:

¾   визначати збільшення щитоподібної залози в людей різних вікових груп;

¾   уміти проводити бесіди з хворими різного віку про організацію харчування при цукровому діабеті;

 

ЗМІСТ ТЕМИ

Розвиток ендокринної системи. Особливості нейро-ендокринної регуляції в процесі росту і розвитку людини.

В організмі людини функціонує складна система регуляції і координації всіх життєвих процесів, роботи усіх органів і систем. Ця регуляція здійснюється нейрогуморально, тобто нервовою системою і біологічно активними хімічними речовинами, які розносяться по організму кров”ю або лімфою, а також шляхом дифузії у міжклітинній речовині.

Гуморальна регуляція відрізняється від нервової. Так, носієм інформації при гуморальній регуляції є хімічна речовина, при нервовій - нервовий сигнал. Гуморальний сигнал поширюється повільніше ( з течією крові по капілярам зі швидкістю 0,05 мм/с), ніж нервовий (швидкість нервової передачі складає 130 м/с). Гуморальний сигнал не має такого певного адресата (працює за принципом “усім,усім,усім”), як нервовий (наприклад, нервовий імпульс передається скорочувальному м”язу пальця).

Але ця різниця не суттєва, оскільки, клітини мають різну чутливість до хімічних речовин. Клітини, які володіють високою чутливістю до будь-якого чинника називають клітинами-мішенями. Гуморальна регуляція, як і нервова, завжди виконується замкнутим контуром регуляції, в якому всі його елементи пов”язані між собою.

Нейро-гуморальна регуляція - це основний і еволюційно найдавніший ефективний канал адаптації організма.

Основним рівнем, на якому грунтується піраміда нейроендокринної системи, де реалізуються гормональні ефекти, є органи-мішені, клітини яких в процесі ембріональної диференціації, морфогенеза і філогенеза набули специфічні рецептори до гормонів. Саме через них відбувається гормональна інтеграція різних органів і систем.

Другим рівнем цієї ієрархічної піраміди є периферичні ендокринні залози; гормони, які вони утворюють синхронізують роботу різних органів та систем.

Третій рівень нейроендокринної системи займає гіпофіз. Тропні гормони цієї залози керують периферичними ендокринними залозами.

Провідну роль в нейрогуморальній системі виконує гіпоталамус, в нейроцитах якого виробляються нейрогормони і нейротрансміттери (дофамін, норадреналін, адреналін, серотонін та ін.), які регулюють біосинтез та секрецію тропних гормонів аденогіпофіза. На найвищому рівні в цій піраміді знаходяться екстрагіпоталамічні структури, що безпосередньо впливають на функцію гіпоталамуса (амігдалярний комплекс).

Нейро-ендокринна регуляція забезпечує гормонально-метаболічний “фон” адекватний для кожного живого організма. З урахуванням статі, віку, численних ситуацій, пов”язаних з фізичним та емоційним навантаженням. В цій системі інформація з центра передається на периферію, а з периферії в центр.

Епіфіз є верхнім придатком мозку. Він, як і задня частка гіпофіза належить до проміжного мозку. Розміщений він над верхніми горбиками пластинки покришки середнього мозку. Середня маса епіфіза на протязі першого року життя збільшується з 7 до 100 мг. До 10 років маса цього органа майже подвоюється , а в подальшому мало змінюється. Епіфіз досягає максимуму розвитку до 5-6 років, а в подальшому при продовженні функціонування спостерігається поступова інволюція.

В зрілому , а особливо в похилому віці в шишковидному тілі можуть з”явитися кисти і відкладатись мозковий пісок, що призводить до збільшення його розмірів.

З тканин епіфіза виділені біологічно активні речовини: мелатонін, аденогломерулотропін, серотонін.

Мелатонін бере участь у регуляції пігментного обміну; гальмує розвиток статевих функцій в дитячому організмі і дію гонадотропних гормонів - у дорослому. Це зумовлено впливом мелатоніну на гіпоталамус (блокує звільнення рилізинг-гормона) і аденогіпофіз (гальмує дію люліберину на звільнення лютеінізуючого гормона лютропіну). В організмі, що росте, активні речовини епіфіза гальмують також вироблення соматотропіну в аденогіпофізі.

Діяльність епіфіза залежить від добового ритму, зокрема від освітлення. Із збільшенням світлового дня наростає гальмування секреції мелатоніну, що супроводжується збільшенням виділення гонадотропінів, ростом статевих залоз, утворенням в них статевих гормонів (річний ритм плідності багатьох ссавців).

Висловлюється припущення, що епіфіз бере участь в процесах адаптації організму до нових умов існування в ролі біологічного “годинника”. Доведено,що епіфіз гальмує вироблення гормонів практично в усіх залозах внутрішньої секреції, а також водно-електролітний, вуглеводний обмін та інші показники гомеостазу.

Аденогломерулотропін - стимулює секрецію гормона кори надниркових залоз альдостерону; бере участь в регуляції водно-електролітного обміну. Підвищений вплив гормонів епіфіза на організм спосерігається в переддошкільному періоді. Гіпофункція епіфіза призводить до передчасного статевого дозрівання, Гіперфункція - до його затримки.

Гіпофіз називають “королем ендокринної системи” бо за рахунок своїх спеціальних тропних гормонів він регулює діяльність інших, так званих периферичних залоз внутрішньої секреції.

Гіпофіз, або нижній мозковий придаток, розташований на дні турецького сідла. В ньому розрізняють 2 головні частини: аденогіпофіз і нейрогіпофіз, що мають різне походження і різну будову.

Аденогіпофіз, або залозиста частка, розвивається з епітеліального випинання (кишені Ратке) даху ротової порожнини. До кінця 3 місяця вагітності в передній частині гіпофіза, яка складається на цей час з великої

кількості клітин, оформленій в епітеліальні фолікули або тяжі,оточені мезенхімою, за допомогою радіоімунологічних методів виявлені ЛГ, ФСГ,ТТГ та ін. Вивчення тканини ембріонального гіпофіза і сироватки крові ембріонів показало, що вже на 10-14 тижні вагітності гіпофіз здатний не лише синтезувати тропні гормони,але і виділяти їх в кров в кількості достатній для їх виявлення.

Нейрогіпофіз, або мозкова частка, є похідним дна лійки проміжного мозку. Вперше він виявляється на 6 тижні вагітності, як локальне потовщення дна діенцефалона. Задня частка гіпофіза перебуває в тісному морфологічному і функціональному зв”язку з гіпоталамусом. Формування цього зв”язку закінчується проягом І та ІІ триместрів вагітності, хоча активність гіпоталамогіпофізарної нейросекреторної системи проявляється вже на 12-17 тижні розвитку.

На момент народження середня маса гіпофіза становить 0,12г. В 10 років вона подвоюється, в 15 років - потроюється. В 20 років гіпофіз досягає максимума (до 600 мг у жінок і 530 мг у чоловіків) і в подальшому майже не міняється. Після 60 років спостерігається незначне зменшення його маси.

В аденогіпофізі виділено 7 гормонів: соматотропін, ліпопротеіни, пролактин, адренокортикотропін, тиреотропін, гонадотропні (лютеінізуючий та фолікулостимулювальний ) гормони.

В проміжній частці гіпофіза утворюється меланотропін (або інтермедін). В клітинах нейрогіпофіза накопичуються і набувають активності вазопресин (або антидіуретичний гормон) і окситоцин, які утворюються в нейронах супраоптичного та паравентрикулярного ядер гіпоталамуса.

В різні вікові періоди функція гіпофіза не є однаковою, рівень інкреції: СТГ дуже високий в пізньому ембріогенезі, різко падає в перші дні після народження, в переддошкільному, дошкільному , а також в старшому шкільному віці посилюється активність аденогіпофіза, підвищується виділення соматотропіну, який зумовлює лінійний ріст дитини.

З початком пубертального періода підвищується продукція ФСГ та ЛГ. В старіючому організмі досить високим залишається рівень гонадотропінів, що не досить зрозуміло. Можливо, це “намагання” затримати швидке зниження ендокринної функції статевих залоз. В той же час знижується інкреція АКТК при досить стабільному рівні СТГ.

Загрудинна залоза - тимус, відома давно, але й досі залишається багато нез”ясованого стосовно її фізіологічної ролі.

Це парний орган, що складається з 2 частин, кожна з яких містить невеликі часточки, в яких розрізняють кірковий і мозковий шари. Розташована залоза у верхній передній частині грудної порожнини над ручкою грудини і продовжується до ІІІ-ІV ребра. У новонароджених маса тимусу становить в середньому 12г (від 7г до 34г). Протягом перших 3 років життя дитини залоза дуже інтенсивно росте. Досягає максимуму в 11-15 років (в середньому 35-40г). Потім маса її починає поступово зменшуватись.У 25 роікв до 25г, у 60 - 15г, після 70 років - 5-6г.

В органі розростається жирова і сполучна тканини: у людей старше 50 років вона становить до 90%. Однак паренхіма залози в процесі інволюції повністю не зникає і зберігається у вигляді острівців.

Загрудинна залоза є центральним органом лімфопоеза і імуногенеза. Гормони загрудинної залози: тимозин, гомеостатичний тимус гормон, тимопоетин І, тимопоетин ІІ і тимусний гормональний фактор. Тимозин відіграє велику роль у розвитку захисних імунологічних реакцій організму, стимулюючи утворення антитіл, які забезпечують реакцію на чужерідний білок. Доведено, що недиференційовані стовбурові клітини, які утворюються в кістковому мозку, виходять в кровотік і надходять в тимус. Тут вони розмножуються і диференціюються в Т-лімфоцити, які циркулюючи в крові, відповідають за розвиток клітинного імунітету.Крім того тимус виділяє в кров інсуліноподібний фактор,що знижує вміст цукру, кальцітоніноподібний фактор, який знижує концентрацію кальцію в крові, фактор росту. Гормони загрудинної залози справляють гальмівний вплив на розвиток статевих залоз. Разом з наднирниками тимус приймає участь у стресреакціях. Встановлено тісні функціональні зв”язки тимусу з усіма залозами внутрішньої секреції.

Надниркові залози - парні органи , розташовані над верхніми полюсами нирок на рівні ХІ-ХІІ грудних хребців. Маса одного наднирника у новонародженого становить 8-9 г і значно перевищує масу наднирника дитини першого року життя. Протягом 3-х місяців після народження маса наднирників інтенсивно зменшується (до 3-3,5г) головним чином за рахунок перебудови і стоншення кіркової речовини, а потім поступово відновлюється до 5 років і продовжує наростати. Формування кіркової речовини закінчується в 8-12 років . Маса наднирників досягає максимума (в середньому 12-13г) в 20 років і в подальшому розміри і маса наднирників майже не змінюються.

Наднирники у жінок трохи більші, ніж у чоловіків. Під час вагітності маса кожного наднирника збільшується приблизно на 2 г.

Після 70 років зменшується маса і розміри наднирників, але функція їх залишається досить інтенсивною.

В наднирниках виділяють кіркову речовину, на яку припадає 90% маси і мозкову. Кіркову речовину поділяють на клубочкову, пучкову і сітчасту зони.

Гормони кіркової речовини наднирників - кортикостероїди можна поділити на мінералокортикоїди (альдостерон, дезоксикортикостерон) які утворюються клітинами клубочкової зони кори, глюкортикоїди (гідрокортизон, кортизон і кортикостерон), що утворюються в пучковій зоні, та статеві гормони - андрогени, естрогени і прогестерон - (виділяються клітинами сітчастої зони).

Глюкокортикоїди регулюють вуглеводний обмін, мають виражену протизапальну, десенсибілізуючу дію, виявляють катаболічний ефект. Мінералокортикоїди беруть участь в регуляції мінерального обміну (підвищують реабсорбцію води хлору в канальцях нирок, затримують натрій і виводять калій, сприяють розвитку запальних процесів, приймають участь у регуляції тонусу судин.

Статеві гормони надниркових залоз мають значення для розвитку статевих органів у ранньому дитячому віці і появу вторинних статевих ознак в період статевого дозрівання, коли внутрішньосекреторна функція статевих залоз ще незначна. Окрім того, статеві гормони наднирників справляють антисклеротичний ефект (особливо у жінок) сприяють синтезу білків в організмі, впливають на емоційний статус та поведінку людини.

Гормони мозкової речовини адреналін (до 80%) та норадреналін (20%) мають спільну назву катехоламінів. Вони впливають на розпад глікогену, мають ліполітичну дію, підвищують артеріальний тиск, розслабляють непосмуговані м”язи кишок, бронхів, жовчних ходів, сечового міхура.

Під впливом адреналіну підвищується працездатність скелетних м”язів (особливо, якщо вони були стомлені), збудливість рецепторів (сітківки, слухового апарату), завдяки чому поліпшується сприйняття організмом зовнішніх стимулів та інформації. Збудження нервової системи теж супроводжується підвищеним надходженням в кров адреналіну. Адреналін називають “гормоном тривоги”, тому що при деяких станах (перевтома, емоційне збудження, крововтрата тощо) різко збільшується утворення і виділення адреналіну в кров, що перешкоджає виникненню значних, небезпечних для організму змін.

Таким чином адреналін відіграє важливу роль в пристосуванні організму, підвищенні працездатності, стимулює розумову діяльність.

Функція надниркової залози перебуває під постійним впливом гіпофіза.

Щитоподібна залоза у плода утворюється на 17 добу ембріонального розвитку з епітелія передньої кишки. На 7 тижні розвитку залоза займає положення, характерне для дорослої людини. З 11-12 тижня вагітності залоза здатна акумулювати йод і утворювати тиреоїдні гормони. В перші 3 місяці внутрішньоутробного розвитку забезпечення плода тиреоїдними гормонами здійснюється в основному за рахунок материнського організму. Між 16 та 22-м тижнями вагітності концентрація тиреоїдних гормонів збільшується, що свідчить про активність щитовидної залози плода, але до 30 тижня вагітності концентрація тироксину трийодтироніну залишається не високою. Між 30 тижнем вагітності і 1-м місяцем постнатального життя відмічено значне збільшення рівня гормонів. У новонародженого стрімке підвищення рівня ТТГ в крові відбувається в перші 30 хвилин після народження, трийодтироніна - через 2 години, а тироксину - через 24 години після народження. Відносна маса її у новонародженого така, як у дорослої людини. Протягом першого року життя маса залози зменшується (до 1,8-2,5г). В подальшому розміри і маса її збільшується: в 3 роки - 5г, в 8 років - 9г, в період статевого дозрівання (12-15років) - до 18г. Такою маса залози залишається до 65 років. Незначне зменшення маси і розмірів у зв”язку з віковою атрофією (у чоловіків більше, ніж у жінок) відбувається в старечому віці, однак функція її, хоча і дещо ослаблена, зберігається. Як відомо залоза міститься на шиї спереду від трахеї і на бічних стінках гортані.

Утворює гормони трийодтиронін, тироксин, які впливають на морфологію і функцію тканин і органів, всі види обміну речовин, ріст і розвиток організму, на активність ферментних систем, вегетативні функції, функції ЦНС та вищу нервову діяльність, активізують діяльність наднирників, статевих і молочних залоз. Щитовидна залоза, діючи узгоджено зі статевими залозами, є одним з основних факторів, що спричинюють закриття епіфізарних ліній окостеніння.

Гормон щитовидної залози кальцітонін бере участь у регуляції кальцієвого обміну. Вміст кальцітоніну підвищується під час вагітності та після переломів кісток.

Найбільшою активність залози буває в 3-5 місяці, 5 років, 8-10 років, в період статевого дозрівання (15-16 років). Найнижчою - у чоловіків після 60 років, у жінок - після 80 років.

Прищитовидні залози містяться на задній поверхні бічних часток щитовидної залози. Кількість їх у різних людей не однакова (від 2 до 8) частіше 4. У новонароджених і дітей раннього віку вони відрізняються малими розмірами, слабким розвитком сполучної сітроми, відсутністю оксифільних клітин (з”являються після 20 років), відсутністю жирової тканини. Залози виробляють паратгормон (паратирин), який поряд з кальцітоніном щитовидної залози і вітаміном Д регулює обмін кальцію в організмі.

Зниження функції внаслідок аплазії, ураження під час пологів, гіперкальціємії матері часто приводить до гіпокальціємії і гіперфосфатемії у новонароджених, що проявляється нервово-м”язовим збудженням, судомами.

Підшлункова залоза міститься позаду шлунка, звичайно на рівні І і ІІ поперекових хребців, і займає простір від дванадцятипалої кишки до воріт селезінки. Маса її у новонароджених - 4-5г, в період статевого дозрівання - 70-80г, як у дорослих. В ній розрізняють голівку, тіло і хвіст. Вона має зовнішньосекреторну і внутрішньосекреторну активність. Ендокринна частина підшлункової залози представлена групами “світлих клітин”, розташованих серед екзокринної тканини. Їх називають острівцями Лангерганса. Маса цієї тканини не перевищує 1-2%. Найбільше містить її хвостовий відділ залози. У острівцях підшлункової залози розрізняють 3 типи клітин: бета-клітини, які синтезують інсулін, альфа-клітини, що утворюють глюкагон і дельта-клітини - синтезують соматостатин. Крім того, із екстрактів тканини підшлункової залози виділено гормони ваготонін, центропнеїн, бомбезин, ліпокаїн.

Клітини панкреатичних острівців з”являються у 12-13 тижневих ембріонів. В 17 тижнів відмічена висока концентрація фетального інсуліну в крові і навколоплідних водах.

Гормональна регуляція вуглеводного обміну у плода за участю інсуліна формується між 5 і 6 -м місяцями внутрішньоутробного життя.

Інсулін бере участь у регуляції вуглеводного, білкового і ліпідного обміну, стимулює синтез глікогену, білків, жирних кислот з амінокислот, посилює фосфорний обмін, підвишує внутрішньоклітинний транспорт калію, тощо.

Глюкагон - антогоніст інсуліну; він посилює глікогеноліз, ліполіз, стимулює глюконеогенез, прискорює окислення жирних кислот в печінці.

Ваготонін підвищує тонус блукаючого нерва.

Центропнеїн - збуджує дихальний центр, сприяє розслабленню гладеньких м”язів бронхів.

Ліпокаїн - гальмує відкладання жиру в печінці.

Бомбезин - стимулює виділення пепсинів шлунком і відповідає за насичення організму.

У разі інсулярної недостатності острівцевого апарата підшлункової залози розвивається цукровий діабет. Якщо хвороба розвивається в молодшому віці, то вона зумовлена зниженням числа бета-клітин острівцевого апарата.

У дорослих секреція інсуліну може бути пригніченою (особливо в початковій стадії захворювання) внаслідок резистентності до інсуліну, яка пов”язана з недостатністю рецепторів інсуліну на клітинах-мішенях, або утворенням комплексу білок-інсулін, котрий є неактивною формою гормона.

Завдання

1.Оцініть розміри щитоподібної залози у себе,близьких родичів (візуально,візуально при ковтанні,при пальпації).

2.Складіть беіду для хворого на цукровий діабет про організацію харчування

 

3.Відповіді на тести,будь ласка,надайте в електронному вигляді.

Запитання 1

Вкажіть центральні ендокринні залози:

варіанти відповідей

 гіпофіз

 епіфіз;

  

тимус;  

гіпоталамус;

щитоподібна залоза.

Запитання 2

Вкажіть залози змішаної секреції:

варіанти відповідей 

щитоподібна;  

паращитоподібні; 

підшлункова; 

 статеві; 

гіпоталамус;  

слинні.

Запитання 3

Гуморальна регуляція - це:

варіанти відповідей

координація фізіологічних функцій людини; 

регуляція фізіологічних функцій людини за участю нервової системи; 

регуляція фізіологічних функцій людського організму через рідинні середовища; 

забезпечення сталості внутрішнього середовища організму.

Запитання 4

Високоспецифічні біологічно активні речовини, які здійснюють свій вплив далеко від місць синтезу - це:

варіанти відповідей 

ферменти; 

вітаміни;  

гормони;  

медіатори.

Запитання 5

До залоз суто внутрішньої секреції відносяться:

варіанти відповідей

 

гіпофіз, епіфіз, вилочкова залоза(тимус), щитоподібна,

прищитоподібні,надниркові; 

 

гіпофіз, епіфіз, вилочкова залоза(тимус), щитоподібна,

прищитоподібні,надниркові,підшлункова; 

 гіпофіз, епіфіз, вилочкова залоза(тимус), щитоподібна,

прищитоподібні,надниркові,підшлункова,статеві; 

підшлункова,статеві,слізні, щитоподібна,вилочкова залоза, паращитоподібні,гіпофіз, епіфіз.

Запитання 6

Укажіть йодовмісний гормон щитоподібної залози:

варіанти відповідей 

вазопресин; 

окситоцин;  

мелатонін; 

тироксин;  

трийодтиронін.

Запитання 7

Залоза внутрішньої секреції, яка складається з трьох часток:

варіанти відповідей 

щитоподібна;  

епіфіз;  

гіпофіз;  

надниркова;  

паращитоподібні.

Запитання 8

Вкажіть продукт харчування до складу якого входить Йод:

варіанти відповідей 

яблука; 

 

капуста;  

річкова риба;

морська капуста (ламінарія).

Запитання 9

Властивості ендокринних залоз:

варіанти відповідей 

не мають вивідних проток;

свій секрет виводять безпосередньо в кровоносне русло; 

виробляються у значних кількостях;

мають обмежене кровопостачання;

мають рясне кровопостачання, частіше декілька пар артерій; 

не мають точного направлення дії; 

мають точне направлення дії;  

мають тривалий час до виявлення дії та швидкий розпад гормонів.

Запитання 10

Захворювання, які виникають внаслідок гіпофункції залоз:

варіанти відповідей

 

гігантизм;  

карликовість; 

акромегалія; 

кретинізм;  

крипторхізм;  

зоб

 

 

 

 

 

для контролю знань і залучення учнів
Література:

         Основна:

1.Гаврилюк О.Ф. Ріст і розвиток людини.-К.:Медицина,2010.с44-56

2.Тарасюк В.С.Ріст і розвиток людини.-К.:Здоровя,2002.с48-87;с88-99

3.Тарасюк В.С.Ріст і розвиток людини.-К.:Медицина,2008.с55-95

                       

         Додаткова:

1.Анатомія та фізіологія з патологією /за ред.. ФедонюкаЯ.І., БіликаЛ.С.,МикулиН.Х.-Тернопіль:Укрмедкнига,2002-680с.

 

о активної роботи у класі та в

 

 

Викладач ЄрофєєваВ.В.      

Навчальна дисципліна: «Ріст і розвиток людини».

Тема практичного заняття№6 « Особливості нейро-ендокринної регуляції в процесі росту і розвитку людини.»

Група 3А с/с.

Дата:  .10.21. (за розкладом)

 

Тема№ 6. Особливості нейроендокринної регуляції в процесі росту і розвитку                                                                   людини

 

Практичне заняття

                                        

Завдання

 

Дати відповіді на питання

1. Поняття про статеве дозрівання.

2. Зміни нейрогуморальної регуляції в разі старіння. Клімактеричний період у жінок і чоловіків.

3.Особливості впливу гормонів на організм людини в різні періоди життя. Вплив андрогенів і естрогенів                          

4.Характеристика періодів статевого дозрівання.

 

Практичні навички:

¾   виявляти затримку статевого розвитку у підлітків.

 

ЗМІСТ ТЕМИ

Статеві залози - яєчка та яєчники мають змішану функцію. За рахунок зовнішньосекреторної функції цих залоз, утворюються чоловічі і жіночі статеві клітини. Інкреторна функція проявляється утворенням і виділенням чоловічих і жіночих статевих гормонів.

Закладка статевої системи на початкових стадіях ембріогенезу відбувається однаково у ембріонів обох статей. В тісному контакті з розвитком видільної системи. Закладка помітна у зародка 4-тижневого віку у вигляді статевих валиків - потовщень на поверхні обох первинних нирок. Однак первинні статеві клітини - гаметобласти з”являються у ембріона на 3 тижні. Із епітелія статевих валиків утворюються фолікулярні клітини в яєчниках та підтримуючі епітеліоцити в сім”яних міхурцях.

Диференційовка зачатків яєчників і яєчок відбувається на 8-10 тижні ембріонального розвитку, під впливом ЛГ та ФСГ гіпофіза ембріона.

До 16 тижня вагітності кіркова речовина яєчників чітко диференціюється від мозкової, з 17 по 23 тиждень відбувається інтенсивне діління та диференційовка фолікулів в яєчниках, протягом 27-30 тижня в яєчниках виявляються численні фолікули на різних стадіях розвитку, хоча яєчник у внутрішньоутробний період розвитку не синтезує статеві стероїди.

В той же час яєчка вже на 10-11 тижні вагітності синтезують тестостерон, максимальна концентрація якого в плазмі крові виявляється на 11 і 18 тижнях вагітності. Період новонародженості і 1-й рік життя дитини характеризується значними змінами в діяльності статевої системи. Вже на протязі 1-го тижня після народження із організму дитини виводяться всі гормони плацентарного походження хоча в пуповинній крові рівень ЛГ і ФСГ є однаковим у хлопчиків і дівчаток , в подальшому рівень ФСГ є вищий у дівчаток.

Організм чоловіка і жінки виробляє одні і ті ж гормони, але в різних кількостях. До чоловічих гормонів належать андрогени (тестостерон і андростерон). До жіночих естрогени і прогестини (естрадіол, естерон, прогестерон).

Естрогени впливають на ріст і розвиток статевих органів і вторичних статевих ознак,беруть участь в активації проферментів, необхідних для процесів обміну і побудови білків. Прогестерон забезпечує нормальний перебіг вагітності та ін. В статевому розвитку дівчаток виділяють 3 періоди: нейтральний (перші 6-7 років життя), препубертатний (8-12-14 років - до першої менструації), пубертатний (від першої менструації до повної статевої зрілості - 18 років).

У нейтральному періоді статеві гормони не впливають на ріст і розвиток дитини. В препубертатному відбувається помітна статева диференціація організму, зумовлена інкреторною діяльністю залоз внутрішньої секреції. В пубертатному посилюються і закінчуються процеси статевого дозрівання.

Поява вторинних статевих ознак і менструацій до 8 років вважається передчасним статевим розвитком. Відсутність росту молочних залоз з 13-14 років і менструацій з 14-15 років - затримкою статевого розвитку.

Під впливом андрогенів формуються і розвиваються зовнішні статеві органи, простата, сім”яні міхурці. Вони потрібні для нормального дозрівання сперматозоонів, збереження їх рухової активності, виявлення та здійснення статевих поведінкових реакцій. Вони мають анаболічну дію, підвищують основний обмін, впливають на функціональний стан ЦНС і вищу нервову діяльність.

Відомо, що при різних інтоксикаціях, авітамінозах, впливах іонізуючої радіації , тривалому перебуванні організму при високій температурі, тривалій лихоманці сперматогенез ослаблюється, навіть припиняється, а сперматогенний епітелій атрофується. Паралельно з цим збільшується деструкція гранулоцитів, що веде до зменшення продукції чоловічих статевих гормонів.

При старінні наступають зміни нейро-гуморальної регуляції. Зміни в системі гіпоталамус-гіпофіз-статеві залози є провідними в розвитку клімактеричного періоду. Вікові нейро-гуморальні зсуви впливають на обмін речовин, функції тканин, прискорює розвиток дистрофічних процесів в органах і тканинах старіючого організму. Суттєві зміни в жіночому організмі, що свідчать про старіння спостерігаються після 45 років.

Нейро-гуморальні зміни, що призводять до припинення овуляторної діяльності яєчників і втрати репродуктивної функції називають клімаксом. У чоловіків вікова інволюція яєчок відбувається в 50-80 років. І хоча клімакс як перехід відзрілості до старості є закономірним етапом індивідуального розвитку людини, іноді ця фізіологічна вікова перебудова ускладнюється порушеннями з боку серцево-судинниї, нервової системи та ін.

Тобто клімакс і пов”язані з ним зміни визначають подальший перебіг старіння організму, який суттєво залежить від адаптації організму до нових умов, викликаних глибокою перебудовою нейро-гуморальної регуляції.

Завдання

1.Виконайте самостійну роботу у вигляді міні конспекту на тему: «Розвиток статевої системи у хлопчиків та дівчаток.Особливості репродуктивної функції в період статевого дозрівання.Вікові зміни статевого апарату.Механізм клімаксу». (В.С.Тарсюк Ріст і розвиток людини/підручник/ с.74-81).

2.Запишіть у вигляді таблиці оцінку статевого дозрівання дівчаток і хлопчиків за класифікацією Теннера(В.С.Тарсюк Ріст і розвиток людини/підручник/ с.81-82)..

3.Виконати тестові завдання.

 

 

ЗАЛОЗИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. В якому віці спостерігатиметься відставання в рості, якщо роз­вивається гіпофізарний нанізм:

а) у період новонародженості;

б) у 2—3 роки;

в) у 4—5 років;

г) у 6—9 років;

д)           у період статевого дозрівання?

2. У гіпофізі синтезуються тропні гормони, крім:

а)            соматотропного гормону;

б)           пролактину;

в)            тиреотропного гормону;

г) фолікулостимулювального гормону;

д)           окситоцину.

3. На якому етапі внутрішньоутробного розвитку в плода відбу­вається дозрівання клітин кори надниркових залоз і пришвид­шується утворення кортикальних гормонів:

а) на 7-му тижні;

б)           на 7-му місяці;

в) на 3-му місяці;

г) на 9-му місяці;

д)           наприкінці внутрішньоутробного розвитку?

4. На якому етапі внутрішньоутробного розвитку в плода концент­рація соматотропіну в крові стає в 100 разів більшою, ніж у до­рослих:

а) на 3-му місяці;

б)           на 5—8-му тижні;

в) на 5—8-му місяці;

г) на 10—12-му тижні;

д)           наприкінці внутрішньоутробного розвитку?

5. Яке захворювання розвивається в разі посилення продукуван­ня соматотропіну, якщо вже закрилися зони росту:

а) гіпофізарна кахексія;

б) хвороба Іценка — Кушінга;

в) гіпофізарний нанізм;

г) акромегалія;

д)           гіпофізарний гігантизм?

5. Абсолютна чи відносна нестача гормону вазопресину внаслідок травми голови призводить до таких проявів:

а) підвищена спрага, поліурія;

б)           м'язова й артеріальна гіпотонія;

в) розвиток остеопорозу;

г) розвиток ожиріння за жіночим типом;

д)           пізнє закриття епіфізарних зон.

6. Для якого захворювання характерна затримка статевого роз­витку з вірильним синдромом у дівчат та відкладанням жиру на шиї, верхній половині тулуба:

а) гіпофізарного нанізму;

б)           нецукрового діабету;

в) хвороби Іценка — Кушінга;

г) гіпофізарної кахексії;

д)           бронзової хвороби?

7. Проявами природженого гіпотиреозу в дитини можуть бути пе­рераховані симптоми, крім:

а) маса тіла при народженні нижча від 2500 г;

б) тривала жовтяниця;

в) низький тембр голосу під час крику;

г) послаблення смоктального рефлексу;

д)           гіпотермія.

9. Які з перерахованих симптомів характерні для розвитку тирео­токсикозу:

а)зниження апетиту;

б)зниження маси тіла;

в)швидка мова, подразливість;

г)втрата сну;

д)постійне відчуття холоду?

10. В якому віці у дитини кількість гормонів збільшується в 3,5 ра­зу і вони починають грати головну роль у всіх процесах мета­болізму:

а)відразу після народження;

б)в 1 рік;

в)у 3 роки;

г)у 7 років;

д)у період статевого дозрівання?

11. В якому віці у дітей спостерігається максимальна активність прищитоподібних залоз:

а)в 1—2 роки;

б)у 5—6 років;

в)у 7—8 років;

г)у 12—13 років;

д)у період статевого дозрівання?

12. Антагоністом якого гормону є паратгормон:

а)соматотропіну;

б)тиреотропіну;

в)тироксину;

г)тиреокальцитоніну;

д)кортизолу?

13. Для хронічної недостатності надниркових залоз характерні всі перераховані симптоми, крім:

а)зниження маси тіла;

б)ожиріння за жіночим типом;

в)м'язової слабкості;

г)артеріальної гіпотензії;

д)гіперпігментації.

14. Які гормони не синтезують надниркові залози:

а)катехоламіни;

б)андрогени;

в)мінералокортикоїди;

г)гонадотропіни;

д)глюкокортикоїди?

15. В якому віці у дитини відбувається перебудова трьох зон кори
надниркових залоз:

а) у 6 міс;

б)           в 1 рік;

в) у 3 роки;

г) у 8 років;

д)           у період статевого дозрівання?

         16. В якому віці відбувається повне формування кіркового і мозко­
вого шарів надниркових залоз:

а) у 3 роки;

б)           в 1 рік;

в)у 8 років;

г) у 10—12 років;

д)           у 13—15 років?

17. Який гормон впливає на всмоктування вуглеводів у кишках,
синтез глікогену в печінці, послаблює утилізацію глюкози в
м'язах і сполучній тканині:

а) кортизол;

б)           альдостерон;

в) адреналін;

г) тестостерон;

д)           вазопресин?

         18. Який гормон синтезує підшлункова залоза:

а) кортизол;

б)           глюкагон;

в) альдостерон;

г) АКТГ;

д)           окситоцин?

19. Для цукрового діабету характерні всі перераховані прояви,
крім:

а) гіперглікемії;

б) глюкозурії;

в) гіпокетонурії;

г) поліурії;

д)           полідипсії.

20. Який симптом характерний для гіпоглікемічного стану:

а) м'язовий тонус очних яблук;

б) ацетон в аналізі сечі;

в) підвищений артеріальний тиск;

г) тремтіння пальців;

д)           поліурія?

21. Під час обстеження хлопчика 15 років виявлено відсутність
вторинних статевих ознак, у крові рівень гонадотропінів підви­
щений, а тестостерону — знижений. Про що можна думати:

а) затримку статевого розвитку;

б)           первинний гіпогонадизм;

в) вторинний гіпогонадизм;

г) гермафродитизм;

д)           гіпофізарний гігантизм?

        22. Раннім статеве дозрівання вважають, якщо воно настає:

а) у дівчат і хлопців у 14 років;

б) у дівчат у 10 років, у хлопців в 11 років;

в) у дівчат до 9 років, у хлопців до 12 років;

г) у дівчат і хлопців до 8 років;

д)           у дівчат до 8 років, у хлопців до 9 років.

 

 

ІМУННА СИСТЕМА І ФАКТОРИ НЕСПЕЦИФІЧНОГО  ЗАХИСТУ

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. У дитини 5 днів життя проводять оцінку імунологічних критеріїв за аналізами крові. Який з критеріїв відповідає фізіологічній нормі:

а) лімфоцитів у периферійній крові 46 %;

б)           імуноглобупіни А в сироватці крові не визначаються;

в) нейтрофілів у периферійній крові 44 %;

г) рівень імуноглобулінів М у сироватці такий, як у дорослих;

д)           рівень імуноглобулінів G такий, як у дорослих?

2. На якому тижні ембріогенезу формується фагоцитарна функція нейтрофілів:

а) 3—4-му;

б)           5—6-му;

в)17—19-му;
г) 20—22-му;
д) 26—28-му?

3. У якому віці підвищується і досягає максимуму рівень інтерфе­рону:

а) 5—6 років;

б)           7—8 років;

в) 12—18 років;

г) 20—25 років;

д)           28—30 років?

4. Яке положення не характерне для імунного специфічного захис­ту в плода:

а) менша відносна кількість Т-лімфоцитів;

б) висока проліферативна здатність Т-лімфоцитів;

в) В-лімфоцити мають здатність перетворюватися на плазматичні
клітини;

г) низька активність популяції Т-кілерів;

д)            найбільший вміст В-лімфоцитів на 28-му тижні розвитку плода?

5. Які властивості характерні для первинного дефіциту В-системи імунітету в дітей:

а) рецидивуючі грибкові ураження;

б)            ангіоневротичні набряки;

в) системні реакції на вірусні вакцинації;

г) важкі гнійно-запальні процеси дихальних шляхів;

д)            рецидивуюча герпетична висипка?

6. Який патологічний процес може призвести до природженого імунодефіциту:

а) дистрофія;

б)            гіпоплазія загруднинної залози;

в) авітаміноз;

г) нефротичний синдром;

д)            опіки?

 

 

 

 

Література:

         Основна:

1.Гаврилюк О.Ф. Ріст і розвиток людини.-К.:Медицина,2010.с44-56

2.Тарасюк В.С.Ріст і розвиток людини.-К.:Здоровя,2002.с48-87

3.Тарасюк В.С.Ріст і розвиток людини.-К.:Медицина,2008.с55-95

                       

         Додаткова:

1.Анатомія та фізіологія з патологією /за ред.. ФедонюкаЯ.І., БіликаЛ.С.,МикулиН.Х.-Тернопіль:Укрмедкнига,2002-680с.

до активної роботи у класі та вдома

СТВОРИТИ ТЕСТ

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

17.11.2021 Хірургія 3А л/с Тема практичного заняття№12: «Оперативна хірургічна техніка»

Єрофєєва В.В. Предмет Хірургія Група 3А л/с Тема практичного заняття№11: «Ускладнення гемотрансфузій. » Дата: 11.11.21.